Vivat Konstytucja!?? Dzisiaj w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Było to epokowe wydarzenie - pierwsza akt normatywny w Europie i drugi na świecie.?? Podczas apelu wręczono też nagrody zwycięzcom Kuratoryjnego Konkursu Prozy i Poezji Polskiej.
Święto Szkoły 2023 - w 14 rocznicę nadania szkole imienia Ziemi Kaszubskiej odbył się w naszej szkole uroczysty apel, który rozpoczął się odświętnym odśpiewaniem Hymnu Szkoły pt. „Ziemia Kaszubska” przez wszystkich uczniów i pracowników szkoły. Na wstępie p. dyrektor Żanetta Penkowska przywitała gości - Wójta Gminy Somonino Pana Mariana Kowalewskiego, Sekretarza Gminy Somonino Panią Martę Baczyńską, Prezesa Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Oddział Somonino Panią Elżbietę Bugajna i przedstawiciela Rady Rodziców Pana Łukasza Cierzniaka.
Mamy w naszej szkole wspaniałych uczniów pochodzących z Ukrainy. Zorganizowaliśmy zatem Dzień Polsko-Ukraiński. Podczas uroczystości uczniowie mogli posłuchać ciekawostek o naszym wschodnim sąsiedzie, muzyki z tamtego regionu, czy posmakować ukraińskich smakołyków. W organizację tego wydarzenia zaangażowały się mamy wspomnianych wcześniej uczniów. Bardzo dziękujemy! To była prawdziwa przyjemność posłuchać opowieści o Waszym kraju, obejrzeć tradycyjne stroje, czy skosztować tradycyjnych, przygotowanych przez Panie, potraw. Jesteśmy solidarni z Ukrainą!
16 lutego odbyła się u nas zabawa karnawałowa dla dzieci i młodzieży. To był wieczór pełen emocji, zabaw i atrakcji. Sporym zainteresowaniem cieszyła się loteria karnawałowa.
Podczas dzisiejszego apelu zostali wyróżnieni uczniowie, którzy osiągnęli najwyższe semestralne średnie ocen i mogą pochwalić się bardzo dobrym lub wzorowym zachowaniem. Do tego zaszczytnego grona dołączyły też osoby ze stuprocentową frekwencją. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Jesteśmy z Was dumni!
Dziś troje uczniów z naszej szkoły, tj. Wiktoria Korzeniewska, Maja Myszk i Liliana Korzeniewska, wzięły udział w eliminacjach powiatowych IV Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o św. Janie Pawle II. Uczennice miały za zadanie rozwiazać test w formie on-line. Wyniki konkursu poznamy 17 lutego. Trzymamy kciuki!
admin dnia 14 lutego 2023 ·
Kategoria: Konkurs · 0 komentarzy · 223 czytań
·
Uwaga, plebiscyt!
admin dnia 08 lutego 2023 ·
Kategoria: Różne · 0 komentarzy · 237 czytań
·
admin dnia 22 grudnia 2022 ·
Kategoria: Różne · 0 komentarzy · 282 czytań
·
Czas wigilii
W związku z nadchodzącymi Świętami Bożego Narodzenia w każdej klasie odbyły się tradycyjne Wigilie. Nie zabrakło opłatka, wspólnie śpiewanych kolęd, smakołyków oraz upominków. Czas upłynął w miłej atmosferze.
Grudzień 1970, wydarzenia grudniowe, rewolta grudniowa, wypadki grudniowe, masakra na Wybrzeżu – protesty robotników w Polsce w dniach 14–22 grudnia 1970 głównie w Gdyni, Gdańsku, Szczecinie i Elblągu, stłumione przez milicję i wojsko. (https://pl.wikipedia.org/wiki/Grudzień_1970)
Na pamiątkę tych wydarzeń w naszej szkole, jak co roku, uczniowie przygotowali wzruszający apel.
17 grudnia, przypadła też 52. rocznica tragicznej śmierci Ludwika Piernickiego, robotnika, mieszkańca Goręczyna, syna, wujka, brata... Cześć Jego pamięci!
Ludwik pracował w Stoczni im. Komuny Paryskiej jako robotnik. Był honorowym dawcą krwi. Legitymacja wydana 18 września 1969 roku przez Szpital Powiatowy w Kartuzach stwierdza proroczo: "Oddanie krwi jest najwyższym czynem humanitarnym, świadczącym o wielkiej solidarności społecznej". Zginął od strzału w plecy 17 grudnia 1970 rano, prawdopodobnie przy przystanku kolejki elektrycznej Gdynia-Stocznia. Pochowany 19 grudnia wieczorem na cmentarzu Srebrzysko, ekshumowany 4 marca 1971, spoczywa na cmentarzu w Goręczynie. Pomnik ufundował Społeczny Komitet Budowy Pomników Ofiar Grudnia w Gdyni. (http://grudzien70.solidarnosc.gda.pl/.../Grudzien70_07.htm)
Po apelu wręczono też nagrody zwycięzcom i uczestnikom konkursu prozdrowotnego. Gratulujemy!
11 grudnia 2022 r. społeczność Szkoły Podstawowej im. Ziemi Kaszubskiej w Goręczynie zorganizowała kiermasz świąteczny. Podczas imprezy przeprowadzono sprzedaż, przygotowanych uprzednio przez uczniów i ich rodziców, przepięknych ozdób świątecznych. Dodatkowo przybyli goście, a było ich sporo, brali udział w licytacji przedmiotów i usług przekazanych na ten cel przez darczyńców. Nie zabrakło też loterii fantowej, gdzie każdy miał szansę wygrać drobny upominek. Tradycyjnemu już kiermaszowi towarzyszyły liczne występy dzieci i młodzieży z naszej szkoły. Były tańce i śpiewy, uczniowie grali też na instrumentach muzycznych. Kolorytu imprezie dodawały stoiska z różnymi, pysznymi wypiekami, pierogami i innymi frykasami. Kiermasz odwiedziło wielu gości. Byli to głównie uczniowie i ich rodzice. Jednak nie zabrakło też przedstawicieli władz samorządowych, w tym Wójta Gminy Somonino, pana Mariana Kowalewskiego.
Szczególne podziękowania należą się nauczycielom, uczniom i ich rodzinom, a także sponsorom, bez których trudno byłoby zorganizować tę imprezę.
Klasy czwarte udały się na mikołajkową wycieczkę do Gdańska. Było trochę krajoznawstwa, sportu, historii i mnóstwo pozytywnych wrażeń! Spacerowaliśmy po Parku Oliwskim, bawiliśmy się w centrum rozrywki, uczestniczyliśmy w lekcjach muzealnych i wędrowaliśmy ulicami starego miasta. Było super!
6 grudnia obie klasy piąte wybrały się na wspaniałą wycieczkę do Gdyni. Przespacerowaliśmy się Skwerem Kościuszki, odwiedziliśmy Centrum Nauki Eksperyment, a na samym końcu wybraliśmy się do kina! Było fantastycznie! Mikołajki w tym roku należały do wyjątkowo udanych!
Uczniowie klas 0- 3 wzięli udział w spotkaniu z pisarzem Pawłem Beręsewiczem, autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży. Pisarz opowiedział o swojej twórczości, zachęcał uczniów do czytania i spędzania czasu z książką. Dzieci dowiedziały się, dlaczego został pisarzem i skąd czerpie pomysły na fabułę swoich opowieści. Uczniowie zadawali pytania i aktywnie włączali się w dyskusję. Mali czytelnicy dokonywali wyboru interesujących książeczek i cierpliwie oczekiwali na autograf pisarza. Nikt nie miał już wątpliwości - zdecydowanie WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI!
Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości Narodowej nasi uczniowie wystąpili w uroczystej akademii. Nie zabrakło opowieści o trudnej historii Polski i radości z odzyskania niepodległości. Ozdobieni biało-czerwonymi kotylionami zaśpiewaliśmy też dobrze znane wszystkim Polakom pieśni legionowe. Na apelu wręczono również nagrody i wyróżnienia w konkursie fotograficznym oraz dietetycznym.
9 listopada odbyły się w naszej szkole zaplanowane próbne ćwiczenia ewakuacyjne z udziałem Zastępcy Komendanta Powiatowego PSP w Kartuzach mł. bryg. Leszka Formeli. Ewakuacja wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z procedurami. Wszyscy mimo, że przejęci, zachowali się odpowiedzialnie, mając na uwadze to, iż tylko dobrze przygotowani, jesteśmy w stanie prawidłowo reagować w sytuacji wystąpienia realnego zagrożenia.
Śniadanie daje moc! Prezentacja zdrowych przekąsek przygotowanych przez naszych uczniów z okazji Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Z tej okazji naszą szkołę odwiedziła pani dietetyk - Natalia Mejer.
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów. 25 października uczniowie z klas I – VIII spotkali się Panią Aspirant Karoliną Jędrzejczak z Komendy Powiatowej Policji w Kartuzach. Tematem spotkań było przede wszystkim bezpieczeństwo, bezpieczna droga do szkoły oraz ze szkoły w ujęciu najnowszych przepisów oraz zagrożenia, z którymi mogą spotkać się młodzi ludzie.Przypomniała również o korzyściach noszenia elementów odblaskowych przy ubraniu bądź tornistrze oraz jak należy zachować się, gdy zaczepi nas obca osoba.Na apelu rozdano nagrody najmłodszym dzieciom, biorącym udział w szkolnym konkursie na temat bezpieczeństwa na drodze.Największym zainteresowaniem cieszyły się opowiadania o codziennej pracy policjanta.
admin dnia 25 października 2022 ·
Kategoria: Spotkanie · 0 komentarzy · 344 czytań
·
Ku pamięci...
Z okazji zbliżającego się Dnia Wszystkich Świętych oraz Dnia Niepodległości Narodowej, uczniowie klas czwartych, wraz ze swymi wychowawcami, udali się w pieszą wędrówkę do Miejsca Pamięci Narodowej w hopowskim lesie. Dzieci miały okazję poznać tragiczną historię tego miejsca, zapalić znicze i oddać hołd pomordowanym. Dodatkowo odwiedziliśmy ewangelicki cmentarz w Rątach, zapalając tam symboliczne znicze.
admin dnia 25 października 2022 ·
Kategoria: Wycieczki · 0 komentarzy · 318 czytań
·