 „Pola Nadziei” to miÄ™dzynarodowa akcja rodem ze Szkocji, gdzie rozpoczęła jÄ… Fundacja Marie Curie Cancer Care. W Polsce, jako pierwsze zorganizowaÅ‚o jÄ… w 1998 roku Hospicjum z Krakowa. Pola Nadziei w 2014 roku zakwitnÄ… w kilkudziesiÄ™ciu polskich miastach. Pod tÄ… nazwÄ… dziaÅ‚a program stworzony ponad 60 lat temu, pomagajÄ…cy chorym na raka. Akcja ta przypominać ma nam o ludziach cierpiÄ…cych, oczekujÄ…cych naszej pomocy i opieki w trudnym okresie odchodzenia z tego Å›wiata. Co roku - w okolicy 4 października (MiÄ™dzynarodowy DzieÅ„ Opieki Hospicyjnej), tysiÄ…ce ludzi na caÅ‚ym Å›wiecie sadzi żonkile: przed szkoÅ‚ami, szpitalami, urzÄ™dami w parkach i na skwerkach. Jest to symboliczny akt solidarnoÅ›ci z umierajÄ…cymi na tÄ™ strasznÄ… chorobÄ™. JesieniÄ…, kiedy wspólnie sadzimy żonkile odbywa siÄ™ akcja, której celem jest pozyskiwanie funduszy na potrzeby lokalnych hospicjów, oraz propagowanie idei opieki Hospicyjnej w spoÅ‚eczeÅ„stwie. Å»onkil jest symbolem nadziei w walce z chorobÄ… nowotworowÄ….
Anita Syldatk |